Posjet Muzeju Slavonije i Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku

Učenice 7.a razreda jednu su travanjsku srijedu iskoristile za posjet Muzeju Slavonije, prošetale su gradom Osijekom, a potom pogledale komediju Lukava udovica pripremljenu prema izvornom tekstu talijanskog komediografa Carla Goldonia.

Kratki putopis učenice Mirne Anđelić pročitajte u nastavku.

Izlet u Osijek

U srijedu 10. travnja nastavnica je našu skupinu dodatne nastave iz povijesti povela na popodnevni izlet u Osijek.

Prvo smo posjetili „Muzej Slavonije“ gdje smo imali priliku vidjeti zbirku arheoloških i kulturno-povijesnih predmeta s područja Slavonije, te prapovijest Hrvatskog naroda.

Zatim smo kratko prošetali i vidjeli ljepote osječkih ulica. Na kraju smo se počastili ukusnim sladoledom.

Vrhunac našeg izleta bila je predstava „Lukava udovica“ u izvedbi glumaca Hrvatskog narodnog kazališta. Radnja predstave se odvija u 19. stoljeću za vrijeme banovanja Khuena Hedervary-a. U tadašnjem svijetu u kojem su predstavnici društva svoje dane provodili uživajući, glavni problem koji treba riješiti je pitanje mlade udovice Sofije. U predstavi možemo vidjeti kako se udvarači  bore za Sofijinu naklonost, a to su: bankar iz Beograda, velikaš iz Budimpešte, trgovac iz Sarajeva, te Iločki grof. U svom međusobnom natjecanju, udvarači će ju pokušati mititi različitim poklonima: nakitom, vlastitim portretom, pjesmom, plesom, a zgode i nezgode u koje upadaju na putu ka svom cilju popraćene su i manje-više uspješnim djelovanjem slugu.

Predstava je bila poprilično komična i zanimljiva. Dojmilo nas se i kazalište koje je osnovano još davne 1907. godine.

Mirna Anđelić, 7.a

FOTOGRAFIJE

objavio: Ivana Šipić   datum: 9. 5. 2019.