Mobilnost u Amsterdamu

AMSTERDAM 14.3.-19.3.2022.

Kao drugu destinaciju za mobilnost učitelja preko programa Erasmus+  posjetili smo glavni grad Nizozemske – Amsterdam. Ondje su učiteljice Ivana Gačić i Dora Rolj Kovačević završile petodnevnu edukaciju na temu nastave 21. stoljeća s naglaskom na IKT alate.

. Glavni dio tečaja odnosio se na audiovizualne izvore i njihovo korištenje u nastavi u tzv. ‘obrnutoj učionici’. Obrnuta učionica metoda je nastave u kojoj se štedi vrijeme učitelja i učenika jer se učenici za sat pripreme unaprijed proučavajući ukratko materijal, a vrijeme na satu se koristi za uvježbavanje gradiva i tumačenje nejasnoća. Takva metoda dokazano je učinkovita za vrijeme online nastave, omogućuje usvajanje gradiva vlastitim tempom, omogućava kontinuirano praćenje te uključuje roditelje kao sudionike u obrazovanju. Kako bi se uspješno kreirali sadržaji za obrnutu učionicu (najčešće video-lekcija), naučili smo koji nam alati mogu u tome pomoći: YouTube, Vimeo, TedED, Funimate, Edpuzzle, Genial.ly. Osim alata za izradu videa, naučili smo i prilagoditi se našim učenicima i njihovim potrebama u učenju te, alate prilagoditi vizualnim, auditivnim i kinestetičkim tipovima učenika – Canva za izradu loga, Padlet, Jigsawplanet, Jamboard, Wordwall, Chatterpix, Mentimeter i Kahoot, te smo naučili i koristiti digitalni alat Quick Rubric za brzu izradu rubrika za vrednovanje učeničkih radova.

Osim učenja, bilo je vremena i za posjet brojnim muzejima i znamenitostima Amsterdama i Nizozemske, a kući smo se vratili obogaćeni novim saznanjima, iskustvima i prijateljstvima s učiteljima iz drugih zemalja Europe.

objavio: Dora Rolj Kovačević   datum: 24. 3. 2022.