Dan jabuka u 3.a

20. listopada obilježava se Svjetski dan jabuka. I ove godine učenici 3. a razreda obilježili su ga različitim aktivnostima.

Pjevali su i slušali pjesme o jabukama.
Obradili su igrokaz Muke zbog jabuke i saznali brojne zanimljivosti o toj kraljici voća. Što su naučili o jabuci saznat ćete iz njihovih pismenih radova.
Na kraju dana veliko iznenađenje  pripremila je mama Ivana koja je učenike počastila vrlo ukusnim kolačima od jabuka.

Trećaši su također napisali zanimljive sastave inspirirane ovim slasnim i zdravim voćem te smo neke od njih odlučili objaviti.

Jabuka

Jabuke rastu u voćnjaku. One su različite. Neke su zelene, neke crvene, a neke žute boje. Svaka boja jabuke ima drugačiji okus. Za jabuku kažu da je kraljica voća. Svako dijete voli ih jesti. Ja ih isto volim jesti. Ukusne su mi zelene i žute. Baš i ne volim jesti jabuke koje crvi izgrickaju. Tata i mama mi govore da su te jabuke najzdravije.To znači da one nisu prskane. Jedna izreka kaže: „Jedna jabuka na dan, liječnik iz kuće van!“ Od jabuka se prave sokovi, džemovi, razni kolači, a neki ih ljudi i kuhaju. Moja mama često pravi pitu od jabuka.

Terezija Kikić

Jabuka

Jabuka je vrlo zdravo voće. Uzgaja se u voćnjacima i bere u jesen. Jabuke su crvene, zelene ili žute boje. Imaju ugodan miris i jako dobar okus.
Meni su najdraže zelene jabuke. Od njih se može praviti sok, ocat, džem, ukusni keksi i kolači. Jabuke su pune vitamina i zato ih trebamo jesti svaki dan.

Lovro Laco

Jabuka

Ja jako volim jesti jabuke. One su zdrave i sočne. Od jabuka se može svašta praviti. Mogu se praviti kompoti, marmelade, sokovi i razne druge slastice.
Ja ih volim ubrati s grane i grickati jer je to zdravo za zube.
Najviše volim kad mi baka napravi pitu od jabuka. Ona bude jako ukusna, a i baka mi dopusti da joj pomognem u pripremanju. Ja ogulim i naribam jabuke,
a baka priprema tijesto. Dok to radimo, baka i ja se družimo i zabavljamo.
Kad pita bude gotova, pozovemo ostatak obitelji i uživamo u slasnom i ukusnom zalogaju.

Josipa Božičević

Što je jabuka?

Postoji puno zanimljivosti oko toga pitanja: Što je jabuka?
Svi znaju, od jabuke se mogu praviti razna jela: pite, kompoti, kolači pa čak i torte. Također svi znaju da je Svjetski dan jabuka 20 listopada. Ali, jeste li znali da jabuka pripada porodici ruža?
Prije se darivala jabuka kada si želio nekoga zaprositi. Čak je jabuka kraljica voća! Postoji i izreka o jabuci: „ Jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van !“
New York se isto poklonio jabuci jer ga se može zvati  i The Big Apple!
Newton je samo zbog jabuke koja mu je pala na glavu otkrio gravitaciju!
Zamislite, kako je teško brati jabuke ako se inače beru ručno!
Jabuka je toliko zdrava da može zamijeniti pastu i četkicu za zube!
Jako je važna za sve nas. Prošla je tolika istraživanja  da se stvarno umorila.
Sigurno bi s nekim podijelila ono što od vitamina ima pa bi joj možda mi mogli napraviti društvo? Ako može, idemo na jabuke !!!

Ana Jelić

FOTOGRAFIJE

objavio: Dora Rolj Kovačević   datum: 24. 10. 2016.

Školski dokumenti

« Travanj 2017 »