SIGURNOST NA INTERNETU

OPREZNO NA INTERNETU

Nemoj nikome davati osobne podatke:
– svoje ime
– adresu elektroničke pošte
– korisnička imena i lozinke
– brojeve telefona
– adresu
– ime škole

Nemoj nikome davati osobne podatke svojih prijatelja i roditelja.

LAŽNO PREDSTAVLJANJE
Osobe s kojima komuniciraš putem interneta mogu lagati o tome tko su i koliko imaju godina. Nisu sve informacije koje dobiješ putem Interneta točne i istinite.

SUSRETI S DRUGIM OSOBAMA
Susret s osobom koju si upoznao/upoznala putem interneta može biti opasan.
Susresti se možeš samo uz dopuštenje svojih roditelja ili skrbnika i to isključivo onda kada susretu oni mogu biti prisutni.

PRIMANJE I SLANJE PORUKA
Primanje e-mailova, poruka putem aplikacija za izravnu razmjenu elektronske pošte (popularnih Instant Messangera), otvaranje datoteka, slika i video materijala može ti stvoriti problem:
– virusi ti mogu onemogućiti daljnji rad na računalu
– na zaslonu računala mogu se pojaviti uznemirujuće i seksualne poruke, slike ili video sadržaji.

POVJERI SE
Nisi ti kriv/kriva ukoliko primaš uznemirujuće i seksualne poruke.
Reci svojim roditeljima, skrbnicima, nastavnicima ili drugim odraslim osobama u koje imaš povjerenje ako te komunikacija putem interneta ili sadržaji koje dobivaš vrijeđaju, plaše ili su seksualne prirode.

Pošalji e-mail na adresu policija@mup.hr

*preuzeto s www.net.hr

Za sve vas koji želite više saznati o ovoj važnoj temi slijedite ovaj link kojim ćete otići na portal namjenjen sigurnosti djece na internetu.

Na tim stranicama se, između ostalog, djeci i mladima predstavlja sigurnost informacija kroz interaktivne priče sa ilustracijama. Uz obrazovne sadržaje o sigurnosti informacija ove priče sadrže zadatke i preporuke za djecu i mlade.

Priče za uzrast od 7 do 12 godina

Beskonačna šuma je priča o devetogodišnjem Nikoli koji uči koristiti računalo i e-poštu. Priča čitatelju objašnjava što je Internet i, između ostalog, što se na njemu može raditi. Istovremeno se uči da na Internetu ima i loših stvari od kojih se treba zaštititi.

Anini novi prijatelji je nastavak priče "Beskonačna šuma", a glavni je lik Ana, Nikolina sestrična. Priča se bavi javnom prirodom Interneta, ponašanjem na Internetu, objavljivanjem slika i autorskim pravima.

Priče za uzrast od 13 do 16 godina

Priča Rimska grupa počinje kada Ena, članica dramske grupe, tijekom razgovora dobije scenarij od nepoznatog korisnika. Priča se, između ostalog, bavi autorskim pravima, zaštitom računala i značenjem lozinki.

Peripetije na mreži čine kratke priče s temama o prikladnosti informacija na Internetu, odgovornosti glede objavljivanja fotografija i teksta, komunikaciji na Internetu te mrežama ravnopravnih računala na Internetu.

Da biste mogli pogledati te priče, potreban vam je Flash dodatak. Ako ga nemate, kliknite ovdje.

Napomena: Sadržaj, likovi i imena u pričama su izmišljeni. Svaka sličnost sa stvarnim osobama je slučajna.

« Lipanj 2018 »