Zbog toga, ali i brojnih drugih razloga, želimo kod naših učenika razvijati socijalno-emocionalne kompetencije. One su važne za osjećaj zadovoljstva samim sobom i dobre odnose s drugima.
U ovoj školskoj godini planirale smo i ostvarile tri projekta s učenicima, roditeljima i učiteljima.
Projekt Rastimo zajedno namijenjen je učenicima 3. razreda, a cilj mu je upravo razvoj socijalno-emocionalnih kompetencija učenika kroz igrolike i kreativne aktivnosti. Projekt provodimo već više godina, a ostvaruje se kroz 20 radionica. Aktivnostima nastojimo kod djece razvijati samopoštovanje, samopouzdanje, vještine prepoznavanja i izražavanja emocija, rješavanja problema i sukoba te komunikacijske vještine. Raduje nas što je svake godine veliki odaziv na ove radionice. Učenici i mi veselimo se svakoj novoj radionici jer je to prilika da naučimo neke nove vještine koje nam mogu pomoći u svakodnevnom životu i interakciji s drugima.
Ove godine po prvi puta smo provodile i projekt Alati za moderno doba. To je sveobuhvatan, znanstveno utemeljen program namijenjen učenicima 7. razreda. Temelji se na znanstvenim činjenicama i principima koji su se pokazali vrlo učinkovitima u prevenciji problema u ponašanju. Program „Alati za moderno doba“ je usmjeren na razvoj socijalno-emocionalnih vještina, jer samo pružanje informacija nije dovoljno. Pogotovo u razdoblju formativnih godina, kada se djeca i mladi osjećaju izloženi pritisku okoline, što može utjecati i na prosudbe i ponašanje općenito. Učimo djecu kako donositi odluke, nositi se sa stresom i emocijama, održavati odnose i razumjeti društvene utjecaje – u fizičkom i virtualnom okruženju, na koje je stavljen poseban naglasak. Osim 11 radionica za učenike, provedena su i predavanja za roditelje učenika te članove Učiteljskog vijeća.
Treći projekt koji smo ove godine provodile zajedno bio je projekt „Kad se udružimo mama, tata i ja, nastane veeelika promjena“. Kao i prošle godine, Ministarstvo znanosti i obrazovanja prepoznalo je kvalitetu projekata koje provodimo te nam je omogućilo financijska sredstava u iznosu od 2.388,97 eura za ovaj projekt. Navedenim sredstvima osigurali smo različita didaktička sredstava, stručnu literaturu te stručna predavanja Centra za sigurniji Internet za naše učenike, njihove roditelje i članove Učiteljskog vijeća. Ove godine htjele smo veći naglasak staviti na roditelje te smo održale otvorena predavanja za njih. Vjerujemo da će svi – učenici, roditelji i nastavnici – imati koristi od ovoga projekta.
Ova tri projekta samo su dio suradnje koju ostvarujemo. Zajedničkim naporima u svemu tražimo najbolji interes djeteta i nastojimo kod svakoga potaknuti da svoje potencijale iskoristi najbolje što može. Vjerujemo da to svojim radom i uspijevamo.
Lidija Kunić Bečvardi, pedagoginja
Nikolina Vrhovac, psihologinja