CIVILNA VJEŽBA ZAŠTITE I SPAŠAVANJA

CIVILNA VJEŽBA ZAŠTITE I SPAŠAVANA ODRŽANA JE U OSNOVNOJ ŠKOLI STJEPANA CVKOVIĆA U STARIM MIKANOVCIMA DANA 15. LISTOPADA 2018.GODINE

„POŽAR U OŠ STJEPANA CVRKOVIĆA U STARIM MKANOVCIMA“

Nakon Domovinskog rata u vrijeme kada je naša Škola obnašala ulogu ratne bolnice za Istočno bojište nije održana ovako sveobuhvatna vježba koja je objedinila pripadnike različitih službi i njihovu međusobnu usklađenost u situaciji neposredne ugroženosti ljudi i objekata u Starim Mikanovcima.

Vježba je zamišljena kao „Požar u OŠ Stjepana Cvrkovića“,a u njoj su sudjelovali učenici i djelatnici osnovne škole, Općina Stari Mikanovci, DVD Mikanovci, pripadnici civilne zaštite s područja općine Stari Mikanovci,Crveni križ Vinkovci, Hitna medicina Vinkovci, Djelatnici Policijske uprave Vinkovci, a svime su koordinirali djelatnici Hrvatskog centra za spašavanje i uzbunjivanje Vukovar.

U provedbi ove vježbe bilo je uključeno oko 300 sudionika koji su prema prethodno dogovorenom scenariju izbijanja požara u kabinetu vjeronauka i dojave ravnatelja Škole centru 112, započeli s evakuacijom učenika i djelatnika Škole koji su bili najdirektnije izloženi opasnosti od požara. Učenici i djelatnici Škole postupili su prema planu evakuacije i u vrlo kratkom vremenu evakuirani bez trke i panike na mjesto za evakuaciju na Rukometnom igralištu u slučaju ovakvih iznenadnih situacija. Nakon evakuacije i prijave ravnatelju došlo se do spoznaje da je u požaru ostalo osam učenika. Civilna zaštita pristupila je izvlačenju ranjenih i ozlijeđenih do prihvatnog punkta na kojem je vršena trijaža i zbrinjavanje te pružanje prve pomoći ozlijeđenima od pripadnika Crvenog križa Vinkovci. U isto vrijeme pripadnici DVD Mikanovci radili su na gašenju i lokalizaciji požara u prostoru Škole. Nakon što je požar ugašen pregledali su požarište i sve unutrašnje prostore Škole.

Djelatnici Škole su po završetku vježbe demonstrirali gašenje vatre na igralištu Škole protupožarnim aparatima i pokazali da se znaju nositi i u ovakvim nepredviđenim situacijama.

Nakon vježbe održana je analiza na kojoj je koordinator vježbe, voditelj ureda Hrvatskog centra za uzbunjivanje i spašavanje pohvalio rad svih sudionika i njihovu međusobnu usklađenost i koordinaciju.

Vježba je provedena od 12.00 do 12.45 sati ,15. listopada 2018. godine.

Ravnatelj škole:

Đuro Škrget,prof.

objavio: Vlado Karajko   datum: 16. 10. 2018.