Uvidi u nastavu - Što učenici vole i kako im nastavnici u tome pomažu

U sklopu našeg Erasmus+ projekta koji je fokusiran na inkluziju učenika koji se susreću s izazovima u školi, članovi tima sudjelovali su na uvidima u nastavi i intervjuirali svoje učenike o njihovim iskustvima u školi. Prethodni izvještaj imao je za cilj osvijestiti i iznijeti probleme s kojima se naši učenici suočavaju u školi i ostvarivanju školskog uspjeha.

Cilj nam je u izvješću koje slijedi iznijeti primjere dobre prakse nastavnika koje učenici ističu kao nešto što im pomaže, a sve kako bi stavljanjem učenika u središte nastavnog procesa mogli dalje raditi na podizanju njihove motivacije za učenje u školi i samostalno. Stoga smo našim učenicima prvo postavili pitanja o tome koje nastavne metode njima najviše pomažu u nastavi:

• Nastavnici mi pomažu-daju mi lakše zadatke, pomažu mi zadatci na zaokruživanje gdje već imam ponuđeni odgovor, volim zadatke kada moram povezati sliku i riječi ili opisati sliku koju vidim. Najviše volim odgovarati na pitanja ako imam neki tekst, ali jako mi je teško ako moram učiti gradivo napamet. Moj najbolji sat je kada učimo kroz igru. Odabirem sat kada smo igrali igre na pametnoj ploči jer sam znala većinu zadataka.
  • Nastavnici mi često objašnjavaju značenje riječi u tekstu. Onda ja uz pomoć teksta probam sama odgovarati na pitanja. Pomažu mi tako što mi daju zadatke koje lakše rješavam-to su sve zadatci vezani za objašnjavanje nekih slika ili ilustracija. Moj najbolji sat je kada učimo kroz igru. Najbolji mi je sat bio kad smo ponavljali tablicu množenja tako da smo se suočavali s drugim prijateljem iz razreda. Svatko prstima pokaže jedan broj (npr.4) I onda brzo moramo pomnožiti dva broja koja smo pokazali. Onaj tko prvi pomnoži je pobjednik. Tada sam se najviše trudila.
  • Pomažu mi tako da mi dodatno objasne kada mi nešto nije jasno. Rado zalijevam cvijeće i igram rukomet. (Voli fizičke aktivnosti.) Najbolji sat mi je bio kada smo išli na bazen.
  • Najviše mi pomažu odlasci na dopunsku jer nas je malo i nastavnici nam mogu svima objasniti. Volim kada raspravljamo o nekoj temi ili kada rješavamo kvizove.
  • Pomažu, dodatno objasne kada je to potrebno. Volim tjelesni, glazbeni, a najviše tehnički jer tamo sve razumijem i volim raditi rukama.
  • Nastavnici mi pomažu tako da mi dodatno objašnjavaju gradivo I kad mi daju zadatke koje trebam naučiti. Volim kada radimo nešto u grupama, a najdraži mi je bio sat HJ kada smo morali sami osmisliti igrokaz.
  • Pomažu. Kada nešto rješavamo, a ja ne znam, dođem kod učiteljice i ona mi pojasni. Nekada i više puta i onda mi bude jasnije. Volim kvizove, skupni rad, obilježavanje nekih dana ( npr. 100. dan škole ). Ove godine najbolji sat mi je bio kada smo imali lektiru Božićna bajka. Imali smo različite aktivnosti, pjevali smo, gledali crtani film. Priča je na početku jako tužna, a na kraju sretno završi.

Kada smo dobili uvid što naši učenici vole na nastavi i kakav pristup im najviše odgovara, željeli smo saznati njihovo mišljenje o tome kako oni sami mogu biti uspješniji. Njihovi odgovori nam pokazuju da su svjesni da im je potrebno više učenja i više truda. Ono što smo saznali za sve nas predstavlja izazove kojima se kao nastavnici, stručna služba i asistenti u budućnosti trebamo više pozabaviti:

• Pomoglo bi mi kad bi više učila kod kuće i kad bi sama pisala domaće zadaće, ali nemam vremena i nekad mi se ne da.
  • Pomoglo bi mi kad bi više učila i kad bi imala više koncentracije da pratim pod nastavom.
  • Pomoglo bi mi da je netko pored mene i da mi pomaže (usmjerava).
  • Najviše bi mi pomoglo kada bih više učio kod kuće.
  • Najviše bi mi pomoglo kada bih više učio kod kuće i kada bi bilo manje gradiva. Volim ići na dopunsku, to mi puno pomogne.
  • Dopunska nastava. Tada nas ima malo i  učiteljica ima više vremena raditi samo  sa mnom.

objavio: Dora Rolj Kovačević   datum: 14. 1. 2024.