U knjižnici smo obilježili Dan sigurnijeg interneta pod sloganom "Gejmaj sigurno – zajedno za bolji Internet"

Diljem Hrvatske i susjednih zemalja, 6. veljače 2024. godine, zajednice su se ujedinile kako bi obilježile ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta pod sloganom "Gejmaj sigurno – zajedno za bolji Internet". Učenici i obrazovni djelatnici posvetili su se različitim aktivnostima usmjerenim na podizanje svijesti o sigurnijoj uporabi interneta među djecom i mladima.

U sklopu izvannastavne aktivnosti „Mali knjižničari", učenici su zajedno sa školskom knjižničarkom izradili plakat na temu "Dan sigurnijeg interneta". Kroz kreativnu radionicu, koristeći tematsku slikovnicu "Sigurni s Neticom", upoznali su se s različitim opasnostima i izazovima koji vrebaju na internetu, posebice tijekom igranja igrica i korištenja različitih aplikacija. Nakon toga, uspješno su odigrali društvenu igru pod nazivom "Gejmaj sigurno".

Na izvannastavnoj aktivnosti s „Malim čitačima“ održana je radionica pod nazivom "Naše online vrijeme: igrice, kupovina, društvene mreže". Cilj radionice bio je istražiti koje igre i društvene mreže, na koji način i u kojoj mjeri koriste djeca i mladi. Sudionici su također dobili korisne savjete o zaštiti osobnih podataka tijekom online aktivnosti. Ova inicijativa ima za cilj širenje znanja o sigurnosti na internetu unutar školske zajednice.

Osim toga, učenici predmetne nastave su obilježili Dan sigurnijeg interneta radionicom pod nazivom "Online izazovi - koliko je tanka granica između zabave i opasnosti". Kroz ovu radionicu, učenici su ponovili pravila sigurnosti na internetu, postali svjesni osobne odgovornosti te važnosti komunikacije s osobama od povjerenja.

Učenici su imali priliku produbiti svoje razumijevanje o štetnim posljedicama igranja igrica, online kupovine bez roditeljske dozvole te sudjelovanja na gaming društvenim mrežama. Također, stekli su vještine za primjereno reagiranje na online izazove s kojima se mogu suočiti.

Organizacije poput Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u suradnji s Centrom za sigurniji Internet već nekoliko godina za redom provode aktivnosti i akcije s ciljem poticanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među djecom i mladima, ali i roditeljima.

Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta ne samo da nas podsjeća na opasnosti koje vrebaju na internetu, već i potiče zajedničku odgovornost u stvaranju sigurnijeg online okruženja za sve korisnike.

objavio: Alana Peco   datum: 9. 2. 2024.