Svjetski dan učitelja i "Mali princ"

Svake godine, 5. listopada, diljem svijeta obilježava se Svjetski dan učitelja kako bi se odala počast i priznanje i doprinos učitelja društvu. Ovaj dan prilika je za zahvalu onima koji oblikuju budućnost djece, potiču na učenje i rast i prenose vrijedne životne lekcije.

Upravo ovu vrijednost obrazovanja, učenja i međuljudskih odnosa naglašava i jedno od najpoznatijih djela svjetske književnosti - "Mali princ" Antoinea de Saint-Exupéryja. "Mali princ", ova nezaboravna priča o dječaku koji putuje svemirom, naučila nas je mnogo o ljubavi, prijateljstvu, empatiji i suštinskim vrijednostima života. No, možda jedna od najvažnijih poruka koju knjiga šalje jest ljubav prema učenju i otkrivanju svijeta oko sebe. Mali princ istražuje različite planete i upoznaje različite ljude, a kroz svoje pitanje "Zašto?" potiče nas da razmišljamo, postavljamo pitanja i nikada ne prestanemo učiti.

Naši učenici 8. c razreda odlučili su povezati ovu izvanrednu priču s proslavom Svjetskog dana učitelja na jedinstven način. Nakon što su pročitali "Malog princa", odlučili su se na kreativnu inicijativu izrade straničnika za knjige. No, ovi straničnici nisu bili samo obični straničnici. Svaki od njih je bio izrađen s posebnom pažnjom i ljubavlju, a bio je namijenjen njihovim učiteljima, onima koji su ih inspirirali i poticali na učenje. Sadržavali su mudre misli iz navedenoga djela. Osim toga, svaki učenik odabrao je svog omiljenog nastavnika i napisao pismo zahvale. Ova pisma nisu bila samo riječi, već iskreni izrazi poštovanja i zahvalnosti prema osobama koje su ih usmjeravale prema znanju i razvoju. Pisma su bila prilika za učenike da iskažu zašto poštuju svoje učitelje i kako su ih obogatili kao osobe. Na sam dan učitelja, ovi posebni pokloni su uručeni s osmijehom i zahvalnošću. I ono što je najvažnije, učiteljima su se svidjeli. To je bila prilika za učenike da pokažu koliko im je stalo do svojih učitelja i koliko cijene njihov rad. Svjetski dan učitelja obilježava se diljem svijeta kako bi se istaknula važnost obrazovanja i uloge učitelja u društvu. Učitelji nisu samo prenositelji znanja, već i mentori, inspiracije i podrška učenicima u njihovom osobnom i akademskom razvoju. Ovaj dan podsjeća nas na njihovu važnost i doprinos koji čine budućnosti. Kroz ovu inicijativu učenika koji su povezali "Malog princa" s izrađenim straničnicima i pismima zahvale, slavili su ne samo svoje učitelje, već i ljubav prema učenju i otkrivanju novih svjetova, baš kao što je to činio Mali princ u svojim avanturama. Ovo je podsjetnik da učenje nikada ne prestaje i da učitelji imaju ključnu ulogu u tome. Svjetski dan učitelja je dan kada možemo izraziti zahvalnost i priznanje svim učiteljima koji oblikuju naše živote i budućnost, a "Mali princ" nam pokazuje da je učenje putovanje koje nikada ne završava.

Priloženi dokumenti:
IMG_3397.jpeg (1.00 MB)
IMG_3396.jpeg (715.96 KB)
IMG_3394.jpeg (728.98 KB)

objavio: Suzana Kalić   datum: 10. 10. 2023.