Literarni radovi

zračiš mirom
i dobrotom.

Sve ti je u boji,
crno i bijelo tada ne postoji.
sunce sja,
život buja,
neobična čarolija.

Nikolina Jukić, 8. a

Crtica iz djetinjstva

Bila je nedjelja, došla sam kod bake u goste. Krenula sam u vrt brati prve crvene jagode. Kad sam ušla u zadnje dvorište, dočekao me ljutiti pijetao. Zalepršao je krilima, zakukurikao i skočio na mene, čoknuo me u nogu. Jako sam se uplašila, počela sam vrištati i plakati. Dotrčala je baka i metlom ga otjerala. Ja sam se još uvijek tresla od straha, a baka me tješila i obećala mi da će on dobiti svoje.

Druge nedjelje kada sam došla kod bake, ponudila me je juhom od pijetla. Juhu nisam prihvatila, već sam bezbrižno potrčala u bašću po jagode.

Martina Pastulović, 8.a

Što moj brat voli

Moj brat voli ratne igrice

gdje su mu važne sve sitnice:

kako nekog ubiti,

kako mu glavu odrubiti,

važan je i zvuk

koji mora čuti cijeli puk!

A kakve filmove voli

da te glava zaboli!

Glasne kao lav,

da problijediš sav,

zujanje,

brujanje,

raketanje,

šaketanje,

svađanje,

udaranje,

svakakvo blebletanje.

A za hranu je izbirljiv ko` miš.

Ma, on ne voli niš`!

Al` zato voli slatkiše svake

pogotovo bombone slatke!

Zato je mršav kao kist

i tanak kao list!

U ljubavi? Pravi je mali.

Svaka se cura na njega pali!

Ima mišiće kao Schwarzeneger,

a u tom mu pomaže njegov privatni tata trener.

O čemu još pisati,

o čemu još risati,

kad će moj brat svejedno obrisati!

Nikolina Jukić, 8.a

TRADICIJA MOGA KRAJA

Naše bake, još i danas, čuvaju nošnje u starim šifonjerima. Nošnji ima raznih vrsta prema namjeni.

Ženska nošnja se sastoji od: podsuknje-krilca, rubine, oplećka, marame, tkanice-trobojnice, opanaka s bagom, sandaleta, sisicama štrimfi, a može se dodati i pokoja mašna. Platno za nošnje je domaće tkanje, u koje se ušije čipka-sastav, izradi zlatovez... Uz nošnju su obvezni ukrasi stari francjozefofski dukati, veliki i mali. Glava se ukrasi pletenicom i cvijećem.

Nošnja se oblači uz određene prigode koju prate izvorne igre i pjesme kao što su: Nama kažu kalendari, Širi kolo, Ćiro, Jaši baba dorata...

10. 2. 2007. u Starim Mikanovcima održana je 40. jubilarna priredba Mladost i ljepota Slavonije. Velikom pozornicom prošetale su djevojke, snaše i momci, a prosudbena komisija ocijenila je njihovu nošnju, držanje i znanje o njoj.

Uz tu manifestaciju bila je i Šunkijada-priredba na kojoj su Slavonci donijeli svoje šunke za izložbu, vrednovanje i za slasne zalogaje.

Pokladno jahanje je ove godine prvi put održano u Starim Mikanovcima. Bilo je pedesetak konja i jahača obučenih u reklje i rajtozne, na glavi im šokačke kape, a na nogama čizme. Pratili su ih tamburaši. Cijelo selo se diglo na noge jer se ovakve žive slike ne vide svaki dan.

Ivana Uglješić

Objavljivač odgovara SAMO za pravopisne pogrješke .